Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Mieszkowice

Ciche, urokliwe miasteczko

Mieszkowice to niewielkie miasteczko położone w województwie zachodniopomorskim, które odwiedziliśmy podążając śladami bohaterów popularnych powieści Zbigniewa Nienackiego - Pan Samochodzik i Księga Strachów. Miasteczko warto zobaczyć, bo zachowało układ urbanistyczny z okresu średniowiecza oraz niską zabudowę pochodzącą z XIX w. Jednak najcenniejszym zabytkiem Mieszkowic jest niemal kompletny wieniec murów obronnych, zbudowanych w XIII-XIV wieku z głazów narzutowych, a w górnej części z cegły (XV w.). Ich wysokość w niektórych miejscach dochodzi nawet do 7 metrów.

Zwiedzanie zaczęliśmy od rynku. W jego centralnej części stoi pomnik Mieszka I, który podobno nad Jeziorem Mieszkowickim miał założyć pierwszą osadę. Legenda głosi, że podczas objazdu nadodrzańskich grodów władca upolował w tej okolicy dwa niedźwiedzie. Żeby uczcić udane łowy postanowił wznieść gród obronny.

Ryneczek obeszliśmy kilka razy, bardzo podobał nam się pięknie odnowiony ratusz z XIX w. Następnym celem zwiedzania był kościół pw. Przemienienia Pańskiego z XIII/XIV w. Kościół wzniesiono w stylu gotyckim z czerwonej cegły. Widać, że był on niedawno odnawiany. Po zwiedzeniu kościoła poszliśmy nad jezioro, obchodząc przy okazji wieniec murów obronnych. Mury rzeczywiście robią niesamowite wrażenie, zwłaszcza w miejscach, gdzie pną się najwyżej. Warto obejrzeć też basztę prochową z XIX w. Szkoda, że miasteczko odwiedza tak mało turystów.
 

Promocje w naszym sklepie

Polecane miejsca

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na