Budowę najstarszej w mieście świątyni rozpoczęto w XVI w., w miejscu gdzie wcześniej stał kościół drewniany. Obecny kościół zbudowany jest w stylu późnogotyckim, ze szczytami wczesnorenesansowymi. Kościół jest murowany z cegły z wykorzystaniem granitowych ciosów pochodzących z rozbiórki zabudowań poklasztornych w Łeknie - kolebki cystersów w Wielkopolsce. Przy zachodniej i południowej elewacji znajdują się cylindryczne wieżyczki.
Cenne, warte zobaczenia wyposażenie kościoła stanowi m.in. dziewięć ołtarzy i nastawa dziesiątego. Najstarszy ołtarz późnorenesansowy pochodzi z XVI w. W tym samym okresie powstały również malowidła naścienne w kaplicy Różańcowej.
Przy kościele farnym pw. św. Jakuba Apostoła znajduje się drewniana podmurowana dzwonnica z 1847 r. W 2004 r. odrestaurowano drewnianą część obiektu i wymieniono służący kościołowi przez kilka wieków dzwon. Zdjęty dzwon ustawiono na cokole z napisem: "Dzwon poświęcony św. Wawrzyńcowi powstał dzięki staraniom ks. prob. Mikołaja Puzarowskiego i mieszczanina Zachariasza Koniaka w roku 1861. poświęcił go opat Wojciech Chrzanowski, a wykonał Szymon Koyski."