W 1875 r., wkrótce po uruchomieniu kopalni soli w Inowrocławiu, powstał zakład kąpielowy - pierwszy obiekt uzdrowiska wykorzystującego lecznicze właściwości solanki. Dziś zachodnia część miasta jest dzielnicą zdrojową z zespołami sanatoriów, w których leczy się choroby układu krążenia, trawiennego, nerwowego, reumatyzm i inne przypadłości.
Od 2001 r. w Inowrocławiu działa solankowa tężnia - najmłodsza z trzech polskich obiektów tego typu (poza słynnym Ciechocinkiem tężnie są jeszcze w podwarszawskim Konstancinie). Działa identycznie jak ciechocińskie - z gałązek tarniny skapuje solanka, która rozpylana przez ruch powietrza tworzy w najbliższym otoczeniu leczniczy aerozol, nieoceniony w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych.
Z galerii widokowej na szczycie konstrukcji pięknie widać zieloną i ukwieconą przestrzeń Parku Solankowego (wejście na tężnie jest otwarte w ciepłej porze roku w godz. 9.00-19.00).
W pobliżu znajduje się, gęstniejący z każdym rokiem, szpaler dębowej Alei Gwiazd. Drzewka posadzili tu m.in. Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Grzegorz Turnau, Irena Szewińska oraz znani aktorzy: Irena Kwiatkowska, Zbigniew Zamachowski i Bogusław Linda.