Ostroróg jest niewielkim, liczącym niespełna dwa tysiące mieszkańców miastem w Wielkopolsce w powiecie szamotulskim. Senna, położona na wysokiej skarpie północnego brzegu Jeziora Wielkiego miejscowość ma kilkusetletnią historię. Najstarsze zapiski o grodzie i osadzie położonej nad wspomnianym jeziorem pochodzą z 1383 r. Ich autor, Janko z Czarnkowa zapisał w swojej kronice informacje o Dziersławie Grocholi, właścicielowi tych ziem, który uczestniczył w wojnie rodów Grzymalitów i Nałęczów. Syn Dziersława Sędziwoj posługujący się już nazwiskiem Ostroróg, za uczestnictwo w wojnie z Krzyżakami, otrzymał z rąk króla Władysława Jagiełły najważniejsze funkcje w Wielkopolsce. W jego czasach, około 1412 r. nadano Ostrorogowi prawa miejskie.
Miasto po śmierci ostatniego z rodu Ostrorogów w 1624 r. należało m.in. do szlacheckich rodów Potockich, Rejów i Radziwiłłów. Równie długą historię mają ostrorogskie parafia i kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Sędziwój Ostroróg założyciel miasta czynił starania o powołanie tutaj ośrodka duszpasterskiego. W 1432 r. ówczesny biskup poznański Stanisław Ciołek powołał parafię w Ostrorogu. W tym czasie wzniesiono późnogotycką świątynię.
Na przełomie XV/XVI wieku kościół przejęli Bracia Czescy, którzy osiedlili się w mieście tworząc tutaj jeden z najważniejszych swoich ośrodków w Europie. Władali nim niemal do końca XVI wieku. Budowla wróciła do katolików w czasie panowania Zygmunta III Wazy będącego zwolennikiem kontrreformacji. Kościół kilkakrotnie niszczyły pożary, jednak za każdym razem był odbudowywany. Rok 1776 r. przyniósł przebudowę świątyni zainicjowaną przez kasztelana przemęckiego Adama Kwileckiego, która nadała jej istniejącą do dziś barokową formę. Z tego też czasu pochodzi obiegające ją ogrodzenie z bramą.
Kościół Wniebowzięcia NMP jest halową, trójnawową budowlą nakrytą dachem z dachówki. Do jej wnętrza prowadzi od południa kruchta o pierwotnym późnogotyckim szczycie. Od zachodu bryłę zamyka wieża z zegarami i ciekawym hełmem. Wyposażenie wnętrza reprezentuje rokokowe i barokowe formy. Kościół parafialny w Ostrorogu został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa 21 grudnia 1932 r. wpisem o numerze 2450/A.