Późnobarokowy, szachulcowy kościół filialny pw. św. Krzyża (1766).
W trakcie zwiedzania Obornik nie sposób pominąć kościół Świętego Krzyża leżący na zachód od centrum miasta. Idąc z Rynku ulicą Czarnkowską, po minięciu mostu na Wełnie, przy jej zbiegu z ulicą Obrzycką zobaczymy szachulcową świątynię z drewnianą wieżą. Przypomnijmy historię powstania kościoła.
Oborniki, będące miastem królewskim, w XIV wieku przeżywały okres szybkiego rozwoju. Teren lokacyjnego miasta wcześnie uległ zabudowie. Napływający do Obornik nowi osadnicy zaczęli wznosić swoje domy na przedmieściach. Nowe osiedle, nazwane Przedmieściem Świętego Krzyża, powstało między innymi na zachodnim brzegu Wełny. W tym też mniej więcej czasie wzniesiono tutaj pierwszy drewniany kościółek dla nowych mieszkańców. Świątynia była filią kościoła Najświętszej Marii Panny.
Pierwsze pisane wzmianki o kościele pochodzą z 1504 r., w których oprócz niego wspomina się o pobliskim dworku obornickich mieszczan Skrzetuskich. Nowy etap kościoła Świętego Krzyża przypada na drugą połowę XVIII wieku. W 1766 r. dawną drewnianą budowlę zastąpił obiekt o konstrukcji szkieletowej. Dobudowano do niego drewnianą wieżę nakrytą hełmem z prześwitem, w którym zawieszono dzwon. Teren kościoła otoczyło nowe ogrodzenie z barokową bramą u zbiegu traktów. Całość sfinansowała mieszczańska rodzina Łoyczykowskich.
Przez długie lata świątynia była wykorzystywana w niewielkim zakresie. Msze odbywały się najczęściej w niedziele i święta. W 1914 r. kościół Świętego Krzyża poddano gruntownemu remontowi, ale nie zmieniło się jego wykorzystanie. Nadal jako kościół pomocniczy parafii Najświętszej Marii Panny służył wiernym głównie w niedziele i święta. W 1939 r. okupujący Oborniki Niemcy oddali świątynię niemieckim katolikom.
Od stycznia 1945 r. kościół wykorzystywano w szerszym zakresie do czasu wyremontowania zniszczonego przez hitlerowców kościoła parafialnego. Szachulcowy obiekt poddawano remontom w 1953 r. i w latach 1961-1963. Od 1970 r. objęto go opieką konserwatora zabytków. Mało użytkowany po wojnie kościół przy ulicy Czarnkowskiej stał się w 1978 r. świątynią nowopowołanej parafii Świętego Krzyża. Rozwijające się Przedmieście Świętego Krzyża spowodowało konieczność budowy nowego kościoła na Osiedlu Leśnym. Sędziwy obiekt przy rozstaju traktów prowadzących do Czarnkowa i Obrzycka pozostaje świadectwem XVIII-wiecznych Obornik.