W Skierniewicach warto zobaczyć, położony w rozległym parku krajobrazowym, pałac arcybiskupów gnieźnieńskich, obecnie siedzibę Instytutu Warzywnictwa. Na teren zespołu prowadzi brama, przy której wznosi się potężna neogotycka wieża z czerwonej cegły. W parku zachował się pałacyk myśliwski z XIX w. Dzisiaj mieści się w nim Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa.
Pałac prymasowski wzniesiono w latach 1609-1619 w stylu renesansowym. W XVIII w. został rozbudowany w stylu klasycystycznym wg projektu E. Schroegera. Wokół powstały budynki gospodarcze, park i oranżeria, dając początek istniejącej do dziś osadzie pałacowej.
Po tym jak w 2 poł. XVII w. Szwedzi spalili zamek łowicki, prymasi przenieśli się do Skierniewic. Pod nieobecność króla i w czasie bezkrólewia tutaj sprawowali najwyższą władzę w kraju. W pałacu odbywały się zjazdy biskupów, magnatów i szlachty, zapadały ważne dla kraju decyzje. Ostatnim arcybiskupem, rezydującym w pałacu, był Ignacy Krasicki, poeta i wybitny pisarz doby oświecenia. Od 1795 r. mieszkał i tworzył w Skierniewicach.
W 1820 r. car Aleksander I podarował włości arcybiskupie wraz ze Skierniewicami swojemu bratu, Wielkiemu Księciu Konstantemu. W 1884 r. w pałacu odbył się zjazd tzw. Trzech Czarnych Orłów, czyli władców państw zaborczych - cesarzy: Aleksandra III, Wilhelma I i Franciszka Józefa I.
Warte obejrzenia są wnętrza pałacu, a zwłaszcza sala Pod Jutrzenką, w której znajduje się plafon pędzla A. Blanka z postacią bogini świtu o twarzy Anny Grudzińskiej, żony księcia Konstantego.