Kościół, który pełnił funkcję zamkowej kaplicy był pod specjalną opieką książęcą. Z dokumentów z roku 1230 (zachowanych w Archidiecezji wrocławskiej) znany jest wrocławski kanonik Tomasz, który pełnił funkcję proboszcza tutejszego kościoła. Na tym miejscu już w X wieku stał niewielki drewniany kościółek, o czym dowiadujemy się z badań archeologicznych przeprowadzonych w początku XX wieku.
Tę XIII wieczną świątynię w następnym stuleciu rozbudował książę Konrad I. Następni książęta oleśniccy nadal rozbudowywali kościół i tak na przełomie XV i XVI wieku powstały kruchta i trzy kaplice. W roku 1538 kościół został przejęty przez protestantów p.w. św. Jana Chrzciciela. Z początkiem XVIII w. dobudowana została kaplica stanowiąca mauzoleum książąt oleśnickich.
W roku 1905 niefortunnie prowadzone prace remontowe spowodowały zawalenie sklepienia nawy głównej i południowej niszcząc wyposażenie kościoła. Ten trójnawowy kościół z wielobocznym prezbiterium w roku 1998 decyzją Jana Pawła II został podniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej.