Naprzeciw miasta, na lewym brzegu Warty, stoi okazały zamek, dawna własność arcybiskupów gnieźnieńskich. Wzniesiono go w drugiej połowie XIV w. W średniowieczu, w czas niepokojów, w solidnie ufortyfikowanym zamczysku chroniono arcybiskupie archiwa, księgozbiory i kosztowności.
Obiekt kilkakrotnie przebudowywano. W XVI w. nadano mu cechy rezydencji renesansowej, 200 lat potem odnowiono po zniszczeniach z okresu "potopu" szwedzkiego, a po 1836 r., gdy dobra uniejowskie za zasługi wojenne otrzymał od cara rosyjski generał Karol hrabia Toll, zamek przekształcono w duchu klasycyzmu. Rezydencja należała do Tollów aż do 1918 r. Jeszcze w XIX w. otoczyli ją rozległym parkiem krajobrazowym, dziś wspaniałym lasoparkiem z egzotycznymi cypryśnikami błotnymi, dębami kaukaskimi i klonami srebrzystymi (poprowadzono tu ścieżkę dydaktyczną, przy ważniejszych okazach drzew i krzewów ustawiono tablice informacyjne).
Inny uniejowski ślad po Tollach znajduje się w lesie na północ od miasta, przy drodze nr 473 (w pobliżu słupka kilometrażu 30 km + 100 m). Jest nim kaplica grobowa Tollów - murowana budowla na planie krzyża greckiego z krzyżami prawosławnymi wieńczącymi kopuły.
W dawnym zamku arcybiskupim działa obecnie hotel ze stylowo urządzoną restauracją (właścicielem obiektu jest Rada Naczelna Zrzeszenia Studentów Polskich). Można zwiedzać zamkową kaplicę oraz wejść na taras widokowy na szczycie wieży.
www.zamekuniejow.pl