Wieś Sierakowo Sławieńskie jest niewielką wsią położoną 22 km na wschód od Koszalina. Budowana w układzie owalnicy, po rozbudowach z końca XIX i na początku XX wieku, zyskała kształt wielodrożnicy. Liczy 216 mieszkańców (18.10.2004). Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od nazwy osobowej Sirak lub Żyrak.
Sierakowo może poszczycić się tym, że jest najstarszym rodowodem w okolicy. Pierwsza wzmianka o Sierakowie pochodzi z 1267 roku. Wieś należała wtedy do kościoła w Niemicy. Bardzo ciekawym elementem miejscowej architektury jest wznoszący się na wzgórzu pośrodku wsi gotycki kościół. Przyjmuje się, że wystawiono go na przełomie XIV/XV w. W 2 połowie XVII wieku kościół został przebudowany. Dzisiejszy plac wokół kościoła, obsadzony świerkami i tujami, stanowi pozostałość pierwotnego cmentarza wiejskiego. Od północy kościół graniczy z dawnym sadem dworskim.
Na południowy zachód od wsi, tuż pod lasem, pod koniec XIX wieku wytyczono cmentarz. Do dziś można oglądać stare nagrobki na mogiłach dawnych mieszkańców. Ze starym cmentarzem sąsiaduje współczesny.