Park Sielanka to miejsce chętnie odwiedzane przez okolicznych mieszkańców. Mnogość ławek, alejek, plac zabaw dla dzieci, dwa małe stawy (miejski raj dla wędkarzy; coroczne lęgowisko kaczek), górka zjazdowa, małe boisko zapewniają pełny komfort odpoczynku i relaksu dla każdego. Park jest częścią dawnego założenia przemysłowo-rezydencjonalnego powstałego pod koniec XIX w. na nieruchomości należącej do fabrykanta Ferdynanda Koeniga (Königa).
Na terenie zieleńca znajdują się dwie zabytkowe wille, niegdyś należące do rodziny Koenigów.
Znajdująca się pod nr 49 ul. Pabianickiej należała do nestora rodziny - Ferdynanda. Po przybyciu do „Ziemi obiecanej” zakupił on w 1878 r., w ówczesnej wsi Nowe Rokicie, nieruchomość (10 morg – informacja z 1887 r.) wraz z stojącym na niej domem (była to własność Franciszka Lorentza). W kolejnych latach tj. około 1890 r. i 1900 r. dom został rozbudowany do obecnej formy, według planów architekta Ignacego Markiewicza. Po śmierci Ferdynanda Koeniga (1849-1917) willa należała do wdowy po nim Anny i do jego synów: Teodora, Wojciecha i Brunona. W rękach rodziny była do roku 1962, kiedy to przeszła na rzecz skarbu państwa. Obecnie budynek stoi pusty i wymaga remontu (stan na rok 2020).
Druga willa znajdująca się pod nr 55 ul. Pabianickiej należała do syna Koeniga – Leonarda Ryszarda. Została wzniesiona w roku 1910. W okresie II wojny światowej dom zamieszkały był przez rodzinę w tym przez syna Jana Erwina, adwokata. Po zakończeniu działań wojennych willa stała się własnością skarbu państwa, a następnie została przekazana Związkowi Harcerstwa Polskiego. Budynek przeszedł remont w roku 1974, dobudowano wówczas aneks w części północno-zachodniej. Obecnie obiekt stoi pusty i wymaga remontu (stan na rok 2020).
Warto wiedzieć: Ferdynand Koenig był właścicielem dwóch fabryk (jedna z nich znajdowała się nieopodal jego willi) oraz cegielni.
Źródło informacji: „Łódzkie wille fabrykanckie” Krzysztof Stefański.