Janina Kierocińska Teresa
Teresa Janina Kierocińska (1885-1946) - siostra zakonna i współzałożycielka zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, kandydatka na ołtarze.
Czcigodna Sługa Boża Matka Teresa od św. Józefa (Janina Kierocińska) urodziła się 14 VI 1885 r. w Wieluniu, w ziemiańskiej, patriotycznej i wielodzietnej rodzinie.
Pragnienie całkowitego poświęcenia się Bogu Janina odczuła już w dniu I Komunii św., jednak w realizacji powołania spotkała się ze sprzeciwem swoich rodziców, zwłaszcza ojca. W młodości też zapoznała się z dziełami św. Teresy od Jezusa, co wywarło wielki wpływ na jej życie duchowe.
Od 1909 r. jej kierownikiem duchowym był Sługa Boży o. Anzelm Gądek (1884-1969), karmelita bosy, który 31 XII 1921 r. założył kontemplacyjno-czynne Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Janina została pierwszą przełożoną i zarazem współzałożycielką tegoż Zgromadzenia. Odtąd – jako Matka Teresa od św. Józefa – wraz z siostrami nowej wspólnoty, rozpoczęła służbę Bogu i ludziom w najuboższej, materialnie i moralnie, dzielnicy Sosnowca.
Przez 25 lat, tj. do śmierci, kierowała Zgromadzeniem, formując siostry w duchu dziecięctwa Bożego i podejmując dzieła apostolstwa i miłosierdzia wśród ubogich Zagłębia.
Podczas II wojny światowej wykazała heroiczne męstwo, chroniła w klasztorze dziewczęta przed wywiezieniem do Niemiec, udzielała pomocy uchodźcom i żołnierzom AK, zorganizowała sierociniec, kuchnię dla biednych i prowadziła tajne nauczanie. Za ratowanie Żydów z narażeniem życia została w 1992 r. odznaczona medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, przyznanym przez Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie.
Po zakończeniu działań wojennych włączyła się w nowe zadania Kościoła w Polsce. Społeczeństwo Zagłębia uważało Matkę Teresę za swoją Matkę.
Wielkoduszna i służebna miłość, jaką żywiła do każdego człowieka, wypływała z jej głębokiego zjednoczenia z Bogiem. Przez całe życie Sługa Boża pielęgnowała w sobie ducha modlitwy i karmelitańskiego wyrzeczenia.
Zmarła w opinii świętości 12 VII 1946 r. w Sosnowcu. Jej proces beatyfikacyjny w archidiecezji częstochowskiej trwał w latach 1983-1988. W maju 2013 r. Papież Franciszek podpisał Dekret o heroiczności jej cnót. Jej doczesne szczątki spoczywają w kościele p.w. Najświętszego Oblicza Pana Jezusa przy Domu Macierzystym Zgromadzenia w Sosnowcu (ul. Matki Teresy Kierocińskiej 25).
Dodał: km_nida
Rozwinął: karmel_mtk
Przejdź do opisu cmentarza