Menczak August
August Aleksander Menczak ps. Alot (ur. 7 sierpnia 1894 w Przemyślu, zamordowany 7 sierpnia 1952 w więzieniu mokotowskim w Warszawie) – pułkownik pilot Wojska Polskiego. Nie brał udziału w kampanii wrześniowej 1939. W czasie okupacji niemieckiej wstąpił do PAL, organizacji
zbrojnej Robotniczej Partii Polskich Socjalistów. Został szefem wyszkolenia wojskowego i przeciwlotniczego obwodu PAL na Mokotowie. Przyjął pseudonim "Alot". Walczył w powstaniu warszawskim, po jego upadku wywieziony do Wolbromia.
W lutym 1945 wrócił do Warszawy i złożył
prośbę o przyjęcie do wojska. Został przyjęty i skierowany do 15 Mieszanego Szkolno-Treningowego Pułku Lotniczego w Radomiu jako starszy wykładowca taktyki lotniczej. Następnie wykładał w Centralnej Szkole Oficerów Polityczno-Wychowawczych w Łodzi, opracowywał historię polskiego lotnictwa do 1939. W 1946 objął stanowisko szefa sztabu kwatermistrzostwa Wojsk Lotniczych, następnie kierował sekcją wyszkolenia kadr lotnictwa cywilnego. 1947–1948 był redaktorem naczelnym "Wojskowego Przeglądu Lotniczego".
Aresztowany 26 kwietnia 1951. Nie przyznał
się do stawianych mu zarzutów wrogiej działalności przeciw państwu.
13 maja 1952 skazany został na karę śmierci.
Stracony 7 sierpnia 1952. Zrehabilitowany w
1956.
Dokładne miejsce pochówku nieznane. Mogiła symboliczna na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie oraz w Kwaterze "na Łączce".
Dodał: km_nida
Przejdź do opisu cmentarza