To niewielkie miasteczko w powiecie wysokomazowieckim ma bardzo burzliwą historię. Leży ono nad rzeką Nurzec, jest jednym z najstarszych miast Podlasia. Ciechanowiec prawa miejskie magdeburskie otrzymał w 1413 roku od księcia litewskiego Witolda, tego od bitwy pod Grunwaldem. W połowie VIII wieku wybudowano w mieście kościół Trójcy Przenajświętszej i szpital sióstr miłosierdzia.
Dzieje Ciechanowca są nierozerwalnie związane z ojcem i synem Klukami. Pierwszy z nich, Jan Adrian Kluk, był projektantem tutejszego kościoła. Jego syn, ksiądz Jan Krzysztof Kluk, walnie przyczynił się do sławy miasteczka. Był on jednym z najbardziej znanych przyrodników w tamtym okresie. Napisał pierwszy podręcznik w języku polskim o rolnictwie.
Podczas rozbiorów początkowo miasto przyznano Prusom, a później, po kongresie wiedeńskim, Rosji. Obecnie Ciechanowiec jest siedzibą gminy. Znajdziemy tutaj wiele obiektów zabytkowych, do których należą: pałac, w którym znajduje się Muzeum Rolnictwa ze skansenem, muzeum pisanki i największym w Europie Muzeum Weterynarii, a także kościół w stylu barokowym z 1737 roku, neogotycki zespół klasztorno-szpitalny, synagoga, drewniana cerkiew prawosławna i inne.