Kołobrzeg
Kołobrzeg położony u ujścia rzeki Parsęty, wśród nadmorskich lasów, w województwie zachodniopomorskim. Jest czwartym co do wielkości ośrodkiem miejskim w regionie. Pobliskie złoża borowin sprawiają, że do miasta chętnie ściągają kuracjusze, nie tylko z zachodniej części kraju. Miasto często gości też obcokrajowców – głównie Skandynawów i Niemców. Leczy się tu głównie choroby górnych dróg oddechowych, krążenia i choroby stawów. Historia Kołobrzegu sięga VIII wieku, kiedy istniała tu osada znana z pozyskiwania soli z solanek. Prawa miejskie Kołobrzeg uzyskał w kolejnym stuleciu, wtedy też pojawił się tu pierwszy gród. W X wieku Mieszko I włączył ośrodek do państwa polskiego.
Historia Kołobrzegu jako uzdrowiska ma swoje początki w 1830 r., kiedy to otwarto tu pierwszy zakład kąpieli solankowych i przed nadmorskim miastem pojawiła się zupełnie nowa perspektywa. W walkach o miasto w 1945 roku zniszczone zostały niemal wszystkie ośrodki uzdrowiskowe. Jednak pod koniec lat 50. przyjmowano tu już tysiące kuracjuszy.
Do odwiedzenia Kołobrzegu zachęcają też jego liczne zabytki. Wśród nich są m.in. gotycka Bazylika Mariacka czy neogotycki Ratusz. Warto zobaczyć również pozostałości umocnień twierdzy kołobrzeskiej.