ładowanie mapy
Synagogi Krakowa
Kazimierz, obecna dzielnica Krakowa, a niegdyś osobne miasto, został utworzony w 1335 roku. Już wtedy bardzo szybko zbudowano Synagogę Starą, która stanowiła centrum życia Gminy Żydowskiej w Krakowie przez następne wieki. Na Kazimierzu mieszkało wtedy kilka rodzin żydowskich, ale dzielnica żydowska znajdowała się w Krakowie w miejscu, gdzie dziś znajduje się dzielnica uniwersytecka.
Na Kazimierz żydzi przeniesieni zostali przez Jana Olbrachta, po pożarze Krakowa o podpalenie którego zostali posądzeni. Wtedy powstała dzielnica żydowska, początkowo obejmująca dzisiejsza ulicę Szeroką znjadującą się właśnie na Kazimierzu. Potem jednak przybyło do nas wielu Żydów z Hiszpanii i Niemiec i innych krajów, tak więc dzielnica został poszerzona. Przy ulicy Szerokiej znajduje się kolejna synagoga, dziś uzytkowana przez Dom Kultury. Powstała w XVII w. jako prywatna synagoga Poppera. Niemalże na przeciwko niej możemy zobaczyć czynną do dziś synagogę Remuh - Mojżesza Isserlesa, największego Rabina w Krakowie, żyjącego w XVI w. Synagogę dla syna wybudował jego ojciec.
Nieco dalej widzimy synagogę na piętrze - tzw. Wysoką, w której możemy dziś oglądać ciekawe wystawy. Przy ulicy Kupa znajdują się kolejne dwie synagogi: Izaaka Jakubowicza, bardzo bogatego Żyda (mieści się tu dziś koszerny sklep i restauracja) oraz synagoga Kupa, ufundowana przez gminę żydowska dla biedoty w XVII w. Ostatnia piękna synagoga to dla Żydów postępowych to synagoga Tempel. Warto obejrzeć jej piękne mozaiki, empory i ciekawę szafę ołtarzową.
Kraków - Kazimierz. Synagoga Stara
Późnogotycka, powstała pod koniec XV w. Jest najstarszą synagogą w Polsce. Po pożarze z 1557 r. odbudowana w 1570 r. - zachowano gotyckie mury, ale zmieniono ukształtowanie bryły, dodano w...
zabytki: świątynie innych wyznań
Kraków - Kazimierz. Synagoga Poppera (Bociana)
Zbudowana w 1620 r. z fundacji kupca i bankiera Wolfa Poppera. Kilkakrotnie przebudowywana, w czasie okupacji zrujnowana. W wyniku powojennej przebudowy (1964) wnętrze straciło charakter sakralny. Mieś...
zabytki: świątynie innych wyznań
Kraków - Kazimierz. Synagoga i cmentarz Remuh (stary)
Synagogę Remuh (używa się też pisowni Remu lub Remu’h) wzniesiono w poł. XVI w. dla rabina Mojżesza Isserlesa, zwanego Remu. Pierwotnie renesansowa, wielokrotnie przebudowywana. Po wojnie, w 1945...
zabytki: cmentarze różnych wyznań
Kraków - Kazimierz. Synagoga Wysoka
Późnorenesansowa (1556-1563). Nazwa pochodzi od niezwykłego usytuowania sali modlitwy dla mężczyzn na I piętrze; parter był przeznaczony na cele handlowe.
Po zniszczeniach wojennych synagogę ...
zabytki: świątynie innych wyznań
Kraków - Kazimierz. Synagoga Izaaka (Ajzyka)
Wzniesiona w latach 1638-1644 z fundacji prywatnej Izaaka Jakubowicza Jekelesa, za zgodą króla Władysława IV. Budowla barokowa z manierystycznym portalem i pięknymi dekoracjami stiukowymi w...
zabytki: świątynie innych wyznań
Kraków - Kazimierz. Synagoga Kupa
Pierwotnie wczesnobarokowa, wzniesiona w 1 poł. XVII w. dla szpitala ubogich, z funduszy kahału, czyli gminy żydowskiej (słowo kupa oznacza fundusz kahalny, czyli zarządu gminy).
Obecny wygląd jest ...
zabytki: świątynie innych wyznań
Kraków - Kazimierz. Synagoga Tempel (Postępowa)
Wzniesiona w 1862 r., powiększona na przełomie XIX/XX w. W latach 20. XX w. przebudowana - wówczas we wnętrzu postały bogate dekoracje orientalne. Obecnie jest to budowla neoromańska.
Synagog...
zabytki: świątynie innych wyznań
czas trwania:
2 godziny
typ:
piesza
liczba miejsc: 7
stopień trudności:
bardzo łatwa