Raz do roku, w sierpniu, Lidzbark Warmiński staje się najweselszym zakątkiem Polski. U stóp XIV-wiecznego zamku, dawnej rezydencji księcia biskupa Ignacego Krasickiego, mistrza bajek i satyry, odbywają się Biesiady Humoru i Satyry. To najstarszy w Polsce przegląd kabaretów, organizowany od 1976 r. Na lidzbarskiej estradzie występują najpopularniejsze polskie kabarety, prezentują się najlepsi autorzy. Dzięki telewizyjnym transmisjom impreza znana jest w całym kraju. Barwny korowód na ulicach miasta i koncerty w amfiteatrze można oglądać w czasie odbywających się w połowie sierpnia Dni Lidzbarka. Mieszkańcy świętując, wspominają szczęśliwy dla ich grodu fakt nadania praw miejskich w 1308 r. przez biskupa Eberharda z Nysy.
To, że wielu obecnych mieszkańców Lidzbarka pochodzi z Wileńszczyzny, tłumaczy fakt organizowania w niedzielę około 4 marca jarmarku kaziukowego nazwanego tutaj Kaziuki-Wilniuki. To tradycja z okolic Wilna, gdzie czci się dzień patrona Litwy, św. Kazimierza. Tego dnia Lidzbark nabiera kresowego charakteru. Występują goście - polskie chóry i zespoły taneczno-muzyczne z Wileńszczyzny. Przywożą do Lidzbarka świeżość i autentyzm kresowego folkloru, zapomnianego w dzisiejszej Polsce. Organizatorzy zapewniają możliwość popróbowania przysmaków wileńskiej kuchni. Na zamku wystawiane są też prace wileńskich artystów. Na polach pomiędzy Ignalinem a Lidzbarkiem co roku odtwarzana jest bitwa, która rozegrała się tu 10 czerwca 1807 r. Francuzi, którymi dowodził sam cesarz Napoleon Bonaparte, starli się wówczas z wojskami koalicji rosyjsko-pruskiej. W wyniku krwawej, nierozstrzygniętej bitwy Francuzi zajęli Lidzbark, po czym pociągnęli na północ, by 14 czerwca ostatecznie rozbić przeciwnika w bitwie pod Frydlandem (obecnie Prawdinsk w Rosji). Konsekwencją tej wiktorii był dla Francuzów korzystny pokój zawarty w Tylży (obecnie Sowieck w Rosji), a dla Polaków odzyskanie okrojonej państwowości w postaci Księstwa Warszawskiego.
Z dużym rozmachem zorganizowane obchody rocznicy bitwy lidzbarskiej, znanej historykom raczej jako bitwa pod Heilsbergiem (niemiecka nazwa Lidzbarka Warmińskiego) nie ograniczają się tylko do rekonstrukcji starcia. Przez kilka czerwcowych dni w mieście odbywają się parady wojsk w historycznych mundurach, można oglądać żołnierskie obozowiska, a w nich m.in. markietanki przy pracy. W zamkowych salach odbywa się bal oficerski, w kinie wyświetlane są filmy o tematyce związanej z epoką napoleońską.
Przy wyjeździe z Lidzbarka w stronę Dobrego Miasta znajduje się Ośrodek Sportów Zimowych "Góra Krzyżowa". Są tu trasy zjazdowe na oświetlonych i sztucznie naśnieżanych stokach, obsługiwane przez dwa wyciągi. Trasy mają homologację, a nad bezpieczeństwem narciarzy czuwają ratownicy. Małyszomani mogą spróbować swoich sił na skoczni narciarskiej. Działa też lodowy tor saneczkowy. Latem zimowa trasa dla biegaczy narciarskich zamienia się w trasę dla rowerzystów górskich.