Kto wie, czy do Suchej Beskidzkiej bardziej przyciąga turystów suski zamek czy sława karczmy Rzym? XVIII-wieczna gospoda stoi przy rynku. Niegdyś, gdy w Suchej Beskidzkiej odbywały się targi końskie, była miejscem, gdzie dobijano targu i opijano udane interesy.
Trudno powiedzieć, czy to tę karczmę miał na myśli Adam Mickiewicz pisząc balladę o Pani Twardowskiej, jednakże legenda związana ze sprytnym Twardowskim jest tu pieczołowicie kultywowana. Jak w utworze godłem karczmy jest koń malowany na płótnie; w sieni gości wita posążek diabła, a nad barem wisi portret imć Twardowskiego. On sam swoją obecnością uświetnia niektóre organizowane tutaj imprezy.
Gospoda oprócz legend i wspaniałego klimatu serwuje swym gościom jadło sporządzone na kuchni węglowej (w Rzymie nie ma kuchenek mikrofalowych!). Jej atrakcją i specjalnością są żurek stryszawski i żurek suski. W menu nawiązującym do nazwy lokalu znajdują się takie potrawy, jak Specjał Twardowskiego, Mikstura Szatańska, Lody Pani Twardowskiej czy Diablik Twardowskiego. Miejsce to polecamy smakoszom tradycyjnej polskiej kuchni.
Karczma Rzym
ul. Rynek 1, tel. 033 874 27 97