To zbiór XVII-wiecznych barokowych zabudowań. Z centrum miasta wyjeżdża się w kierunku na Wilno, potem odbić należy w kierunku Zalewu Kowieńskiego, jadąc za drogowskazami na Pažaislio Vienuolynas. Znajduje się tutaj kościół i klasztor Kamedułów, dwór gościnny i dwa domy przeznaczone dla służby. Budowa kompleksu trwała ponad 60 lat, przez ten czas prac doglądali włoscy architekci, ściągnięci z Florencji - Michelangelo Palloni, Joan Merli i Pietro Perti.
Kamedulski klasztor leży wśród łąk na brzegu Kauno marios, czyli Zalewu Kowieńskiego. Kościół z dwoma wieżami ma nad nawą główną okrągłą kopułę, wysoką na 53 m. Na niej znajduje się mała latarnia. W środku godne uwagi są ścienne malowidła, a także freski, wyobrażające sceny z Pisma Świętego. Budynki otoczone są sadem, w którym stoją domki zakonników i czworoboczna baszta.
Klasztor przeszedł pod władanie Cerkwi prawosławnej po powstaniu listopadowym. W okresie panowania sowieckiego urządzono tu między innymi archiwum państwowe i szpital psychiatryczny. W roku 1966 zespół architektoniczny przekształcono w galerię malarstwa i rzeźby, a także na oddział Muzeum Sztuki.
Zakonnicy powrócili do klasztoru w 1990 r. Od tamtej pory prowadzone są tutaj prace konserwatorskie. W klasztorze znajduje się także mogiła rosyjskiego kompozytora Aleksieja Fiodorowicza Lwowa (1798–1870), twórcy rosyjskiego hymnu państwowego „Boże, zachowaj cara”. Od 1 czerwca do 31 sierpnia w klasztorze organizowane są koncerty muzyki klasycznej Pažaislio muzikos festivalis. Zabytkowy zespół przy mieści się przy T. Masiulio gatvė 31.