Rydzynę założył w 1403 r. Jan z Czerniny, który nieco później wystarał się dla niej o prawa miejskie. W 1682 r. tutejsze dobra przeszły na Leszczyńskich, którzy na fundamentach i częściowo murach wcześniejszego zamku rozpoczęli budowę barokowej rezydencji - czteroskrzydłowej i trzypiętrowej okazałej budowli z narożnymi wieżami, otoczonej fosą. Przebudową zamku zajął się, sprowadzony w 1696 r. z Rzymu, architekt Pompeo Ferrari (ok. 1660-1736), który już do końca życia mieszkał w Wielkopolsce i stworzył tu wiele znakomitych dzieł.
Stanisławowi Leszczyńskiemu (1677-1766), świetnemu humaniście, w latach 1704 i 1733 dwukrotnie wybieranemu na króla Polski, kariera polityczna niezbyt się udała - musiał pozbyć się majątków i wyjechać do Francji. W 1738 r. Rydzynę kupili Sułkowscy, którzy wykończyli zamek jako imponującą, podziwianą budowlę.
Okazałe wnętrza (m.in. ze wspaniałą dekoracją stiukową i polichromią) niestety zniszczył pożar w końcu stycznia 1945 r. W wyniku trwających aż 40 lat prac zostały pieczołowicie zrekonstruowane. Ciekawym miejscem jest zwłaszcza dwukondygnacyjna Sala Balowa, słusznie uznawana za jedno z najpiękniejszych pomieszczeń tego typu w polskich pałacach.
Obecnie opiekę nad zabytkiem sprawuje Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników Polskich, które prowadzi tu ośrodek szkoleniowo-konferencyjny i elegancki hotel.
www.hotel.zamek-rydzyna.com.pl