Pałac w Sancygniowie powstał dla ówczesnego właściciela majątku Andrzeja Deskura - wielkiego patrioty dwukrotnie zesłanego na Syberię. Był dobrym gospodarzem, w swoich dobrach podniósł kulturę rolną i uprzemysłowił je budując m.in.młyn, tartak, rozwinął rzemiosło, a wieśniakom dał pracę i udzielał im pomocy.
Neorenesansowy pałac wybudowano w miejscu starego dworu obronnego Sancygniowskich w 1882 r. wg projektu Adama Oczkowskiego. Jest to budynek piętrowy z ryzalitem środkowym poprzedzonym tarasem na filarach. Pałac ozdobiono umieszczając na nim 22 rzeźby bohaterów narodowych, a nad wejściem wmurowano dwie kamienne tablice. Jedna z nich pozostała pusta, aby można było wyryć datę dnia odzyskania przez Polskę niepodległości. W zespół pałacowy wkomponowano pozostałości obwarowań ziemno-murowanych z renesansową bramą z końca XVI w. W pochodzącym z tego samego okresu budynku w którym mieściła się zbrojownia, a według tradycji był to także zbór ariański, w 1917 r. Zofia z Klemensowskich Deskur urządziła w nim prywatne muzeum.
Budynki posiadłości przetrwały prawie w stanie nienaruszonym do końca II wojny światowej, ale wycięto dużo drzew, stawy zniszczono, a zbiory pałacowe uległy rozproszeniu. W latach powojennych pałac został znacjonalizowany i przez jakiś czas znajdował się w nim zakład odwykowy. Z biegiem lat wspaniała ongiś rezydencja popadła w ruinę. Pałac dzisiaj ma nowego właściciela i już od kilku lat trwają w nim prace przywracające mu dawny blask. Syn ostatniej dziedziczki majątku w Sancygniowie, pochowanej na tutejszym cmentarzu - to kardynał Andrzej Maria Deskur - bliski współpracownik papieża Jana Pawła II.