Najstarszy zapis o Krośnie Odrzańskim pochodzi z kroniki Thietmara i dotyczy roku 1005, w którym polski książę Bolesław skutecznie przeszkadzał wojskom cesarza niemieckiego w przeprawie przez Odrę.
Zamek krośnieński powstał na przełomie XII i XIII w. Był jedną z głównych siedzib księcia Henryka I Brodatego. Pełnił funkcje obronne niezależnie od fortyfikacji miejskich. Krosno wraz z zamkiem do 1482 r. pozostawało we władaniu Piastów śląskich z linii głogowsko-żagańskiej.
Po przejęciu miasta przez Brandenburgię, a później Prusy i Niemcy, zamek był przez pewien czas rezydencją wdów po władcach tych państw. W XIX w. Fryderyk II zamienił obiekt na magazyn, a na początku XX w. mieściły się w nim Śląska Kasa Oszczędności i seminarium nauczycielskie. W 1945 r. wycofujące się oddziały niemieckie wywołały pożar, w wyniku którego zamek krośnieński spłonął, a następnie popadł w ruinę.
Pierwsze próby odbudowy zamku podjęto w 1957 r. z myślą o umieszczeniu w nim muzeum lub choćby izby muzealnej. Udało to się zrobić wiele lat później, po odbudowie budynku bramnego, w którym urządzono Izbę Muzealną i Galerię Artystyczną. Obecnie trwają prace przy odbudowie pozostałych skrzydeł budowli.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła lubuskie