W pobliżu zamku piastowskiego, zachowały się niewielkie fragmenty murów obronnych z XIII i XIV wieku. Kiedyś obejmowały miasto zwartym pierścieniem. Zbudowano je z kamienia i cegły. W swoim ciągu posiadały trzy bramy – Odrzańską, Głogowską i Kamienną. Powstałe w XIX w. Towarzystwo Upiększania Miasta przeforsowało projekt okalających Krosno promenad widokowych. W trakcie jego realizacji większa część murów została rozebrana, powstały natomiast aleje spacerowe obsadzone lipami i kasztanami (dziś także mało czytelne, oprócz zrewitalizowanego odcinka nad Odrą, w pobliżu portu).
Przy najlepiej zachowanej części murów, w pobliżu dworca PKS (ul. Słoneczna) znajdziemy pomnik z inskrypcją o treści: „1232-1982/ Krosno Odrzańskie/jedno z najstarszych miast/środkowego Nadodrza/ w roku 1982 obchodziło 750 – lecie/ nadania praw miejskich/ z woli księcia śląskiego/ Henryka Brodatego”.
Obok zwraca uwagę ustawiona pionowo granitowa tablica, na której odwzorowano fragment wodowskazu. W oparciu o historyczne zapiski zaznaczono na nim kulminacyjne stany wód Odry podczas nawiedzających miasto powodzi. Najbardziej znany nam kataklizm z 1997 r. oznaczono dość nisko. Ten poziom Odry został przekroczony pięciokrotnie. Najtragiczniejsza dla miasta fala powodziowa wystąpiła tu 30.08.1854 roku i była wyższa od stanu z 1997 r. o 80 cm.