Początki parku sięgają 1812 r., kiedy to z inicjatywy dr. Augusta Zemplina powstał pasaż spacerowy - obecna aleja lipowa. Pierwotnie założenie parkowe z czasem się rozrosło. Od II połowy XIX w. park zaczął nabierać charakteru krajobrazowo-naturalistycznego.
Rośnie tu wiele gatunków kwiatów, krzewów i drzew egzotycznych, rzadko spotykanych nawet w ogrodach botanicznych, m.in. żywotnik wschodni, grójecznik japoński, platan klonolistny i ambrowiec, a także tulipanowce amerykańskie, klony palmowe, daglezje zielone z Ameryki Północnej oraz wiele innych krzewów i drzew dekoracyjnych. W maju i czerwcu oko cieszą rododendrony i azalie - białe, fioletowe, karminowe, amarantowe, pomarańczowe, różowe...
Na uwagę zasługują też rzeźby ustawione na parkowych polanach, m.in. odsłonięty w 1966 r. pierwszy w Polsce pomnik Henryka Wieniawskiego. Chętnie odwiedzanym miejscem w parku jest Słoneczna Polana. Można tutaj do woli zażywać kąpieli słonecznych lub odwiedzić znajdującą się tu kawiarnię. Usytuowany tu jest również najlepszy w Europie stały tor do uprawiania odmiany kolarstwa górskiego zwanej "4 Cross".