Neogotycki, ceglany kościół pw. św. Jana Chrzciciela wybudowany został w latach 1905-1906. Jego wieża stanowi dominantę płaskiego krajobrazu części gminy leżącej w dolinie Wisłoka. W świątyni znajduje się zabytkowe wyposażenie. Samo określenie "brzeźnica"wywodzi się z języka staropolskiego i oznacza miejsce porośnięte brzozami. Oznacza jednocześnie osady bardzo wcześnie założone. Kiedy powstała parafia w Brzeźnicy nie wiadomo, nie zachował się bowiem żaden dokument erekcyjny. Pierwszy kościół w Brzeźnicy był fundacją rycerską i jak podaje Jan Długosz, miało to miejsce w roku 1077. Właścicielem tego kościoła był legendarny rycerz Jan z Brzeźnicy.
Świątynia przetrwała 500 lat chociaż jest to sprawa dyskusyjna, albowiem była on drewniana. Poddano ją gruntownemu remontowi i przebudowie w roku 1569, w wyniku czego powstał praktycznie całkiem nowy kościół. Jego fundatorem był Jan Ligęza herbu Półkozic. Kolejny remont odbył się ok. 1660 roku a fundatorem wówczas był Achacy Ligęza wraz z żoną Zuzanną. Prace odbyły się pod kierownictwem ks. proboszcza Jakuba Brańskiego i zakończyły się w 1674roku.
Ten kościół też był drewniany i z powodu złego stanu został rozebrany w 1905 r. Warto zauważyć, że kolejne świątynie nie były trawione przez tak częste w innych wypadkach pożary. Obecny, murowany kościół powstał w bardzo krótkim czasie. 8.03.1894 roku przyjęto plan budowy tegoż kościoła a konsekrowany został w sierpniu 1907 r. Ta neogotycka budowla z ciekawym wnętrzem jest widoczna z daleka i warto do niej wejść aby zobaczyć ciekawy wystrój i zabytkowe ołtarze.