Biała Dama z zamkowej wieży
Zamek Grodno stoi na górze Choina, w Zagórzu Śląskim. Pochodzi z XIII w. i należy do najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków śląskich. Powstał jako jedno z ogniw systemu obronnego na południowej granicy księstwa świdnicko-jaworskiego. Początkowo znajdował się w rękach Piastów, potem Czechów, którzy w latach 1545-1588 przebudowali gotycki zamek w stylu renesansowym. Prace konserwatorskie podjęte w 1824 r. miały przystosować zamek na potrzeby ruchu turystycznego. Prowadzono je również w latach 1957-1958, kiedy to umocniono wieżę, zabezpieczono mury i urządzono muzeum.
Zespół zamkowy składa się z gotycko-renesansowego zamku górnego, wieży oraz zamku dolnego - najmłodszej części warowni. Zamek jest zbudowany z kamienia, a cegły użyto w późniejszych przybudówkach i renesansowych attykach. Wieża jest u dołu czworokątna, wyżej 8-boczna. Górna część zamku jest w ruinie, a w ocalałych salach mieści się niewielkie muzeum Wałbrzyskiego Oddziału PTTK. Na szczególną uwagę zasługują renesansowe portale oraz sgraffitowe dekoracje budynku bramnego (1565).
Kiedy zegar wskazuje północ, na zamkowej wieży ukazuje się Biała Dama. Zjawa powoli obchodzi mury i rzuca się w przepaść. Legenda głosi, że Białą Damą jest kasztelanka Małgorzata, która pokutuje za zamordowanie męża.
Zamek leży na zielonym Szlaku Zamków Piastowskich.