Cmentarz znajduje się w zachodniej części miasta, przy ul. 3 Maja. Usytuowany jest na piaszczystej wydmie, stąd jego nazwa. Prowadzi do niego potężna brama z 1905 r.
Główna aleja cmentarna wiedzie do kaplicy pw. Matki Boskiej Śnieżnej wybudowanej na wzniesieniu, w centralnej części nekropolii. Kaplica powstała w 1831 r. jako kościółek. Jest to budowla prostokątna, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium skierowanym ku zachodowi. Murowana i otynkowana, wygląda dość skromnie. Na zewnętrznej, frontowej ścianie znajdują się tablice epitafijne. Najokazalsza tablica, ozdobiona kartuszem herbowym otoczonym labrami i zwieńczonym mitrą książęcą z herbami Gryf i Średniawa, to tablica erekcyjna kościoła księży misjonarzy pochodząca z 1766 r., a przeniesiona na ścianę kaplicy ok. 1925 r., kiedy rozebrano ruiny kościoła i klasztoru. We wnętrzu kaplicy cmentarnej warto zobaczyć cudowny obraz Matki Boskiej Śnieżnej z XVII w., również pochodzący z rozebranego kościoła.
Na północno-zachodnim krańcu cmentarza znajduje się niewielka kaplica wzniesiona około 1766 r. i przebudowana u schyłku XIX w. To ciekawe miejsce. W swym wnętrzu kryje studnię otoczoną ceglaną cembrowiną. Legenda mówi, że woda dopływała do niej z cudownego źródełka i miała moc uzdrawiającą. Wewnątrz ustawiono rzeźby pochodzące ze starego kościoła parafialnego.
Głogowski cmentarz kryje szczątki kilku pokoleń mieszkańców miasta. Spoczywa tu m.in. Franciszek Kotula - znany rzeszowski etnograf pochodzący z Głogowa. Uwagę zwraca też pomnik ku czci poległych w obronie Ojczyzny (1990).