Kołaczkowo to stara wieś szlachecka, obecnie siedziba gminy, której ozdobą jest klasycystyczny pałac z początku XIX w. z monumentalnym ośmiokolumnowym portykiem od frontu.
Od 1920 r. właścicielem pałacu i otaczającego go parku, czyli tzw. resztówki po dawnym majątku, był pisarz Władysław Reymont, noblista, uhonorowany tym najwyższym wyróżnieniem literackim w 1924 r. za Chłopów, realistyczną powieść z życia wsi polskiej w XIX w.
Niestety, słabe zdrowie i niespokojny duch Reymonta nie pozwoliły mu zbyt długo cieszyć się urokami ziemiańskiego życia. Pisarz zmarł w 1925 r. i został pochowany na Powązkach w Warszawie, a pałac przeszedł w posiadanie rodziny Juraszów z Poznania.
Po wojnie majątek został znacjonalizowany i obecnie w pałacu mieści się Gminny Ośrodek Kultury, a w jednej z jego sal izba muzealna z pamiątkami po wielkim pisarzu. Na ścianie pałacu znajduje się płyta upamiętniająca Reymonta, wmurowana w setną rocznicę jego urodzin, natomiast w parku - pomnik noblisty i jego najważniejszych bohaterów literackich: Jagny i Boryny.
Przy okazji pobytu w Kołaczkowie warto również obejrzeć miejscowy kościół parafialny wzniesiony w latach 1830-1836 w pełnej szlachetnej prostoty i dostojeństwa czystej formie klasycystycznej.