Wieś Trzciana, nieopodal Rzeszowa, leży przy trasie A-4 prowadzącej ze wschodu na zachód Polski, na pograniczu dwóch krain geograficznych: Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej.
Początki parafii wiążą się z bitwą pod Grunwaldem jako że została ona powołana do życia przez wybitnego rycerza Pawła Sopichowskiego jako wotum dziękczynne za zwycięstwo nad Krzyżakami i szczęśliwy powrót z wojny. W latach 1414 – 1416 z jego funduszy, wybudowano drewniany, jednonawowy z absydą i pokryty gontem kościół, pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca. Pod koniec XVI wieku pożar strawił pierwszy kościół. Zbudowano więc kolejny,modrzewiowy około roku 1600. Ta świątynia była znacznie większa i bogato wyposażona. Od 1635 roku posiadała organy, wybudowano także plebanię a potem wikarówkę.
Świątynia ta przetrwała trzysta lat chociaż w tym czasie poniosła wielkie szkody z powodu działań austriackich. Ograbiono kościół, konfiskując większość przedmiotów wykonanych ze złota i srebra, często o znacznej wartości artystycznej i historycznej. W roku 1916 zabrano dzwony z kościoła. Pomocną dłoń upadającej świątyni podał właściciel dworu w Trzcianie baron Jan Christiani. Na wiosnę 1897 roku z inicjatywy ks. proboszcza Józefa Juszczyka, w oparciu o fundusze barona Christianiego, rozpoczęto budowę nowej,neogotyckiej, okazałej świątyni, według planów architekta Franciszka Stążkiewicza z Rzeszowa.
Kościół ten stoi przy A-4 po dziś dzień a nieopodal wśród wiekowych drzew w równie doskonałej formie, zachował się dwór jego fundatora.