Ziemia pszczyńska w jej historycznych granicach skrywa wiele ciekawych obiektów. Pszczyński szlak architektury drewnianej, w ramach którego mamy w najbliższej okolicy 13 skansenów, kościołów i in., stanowi znaczną wartość dla badaczy tradycji i historii tych ziem. Pośród kościołów drewnianych tej okolicy wzniesiony na początku XVIw. kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Grzawie możemy zaliczyć do najstarszych i najładniejszych obiektów sakralnej architektury drewnianej na Śląsku.
Tradycyjnie zbudowany na niewielkim wzniesieniu, w otoczeniu starych drzew, okolony niewielkim cmentarzem. Z daleka w oczy rzuca się charakterystyczna wieża umieszczona po zachodniej stronie zbudowanej na planie kwadratu o konstrukcji zrębowej nawy i prezbiterium. Kościółek kryje sobie wiele tajemnic. Wysuwana jest teza, że w miejscu obecnej świątyni istniał kościół w XIII wieku. Bliżęj nie można ustalić co się z nim stało. Podczas renowacji i badań odkryto zabytkową polichromię, która prawdopodobnie pochodzi z wcześniejszego okresu niż podana data budowy.
W XVI i I połowie XVII wieku był w rękach protestantów, odzyskany przez katolików końcem XVII wieku przeszedł gruntowną przebudowę. Zachowało się barokowe, XVII-XVIIIw. wyposażenie wnętrza. Wzbudza zachwyt bogato zdobiony, barokowy ołtarz główny z końca XVIIw. z rzeźbami św.św. Piotra i Pawła oraz pochodzącym z 1690r. obrazem przedstawiającym Matkę Boską z Dzieciątkiem i XVII w. barokowe organy.