Powstające w okresie "Ziemi Obiecanej" łódzkie fabryki przybierały różne formy architektoniczne. Od małych i prostych manufaktur po monumentalne, stylizowane na średniowieczne fortyfikacje. Takimi przykładami mogą być np. fabryka Markusa Silbersteina czy przędzalnia Karola Scheiblera .
Na mapie "fabrycznej Łodzi" jest jeszcze jeden obiekt, który warto zobaczyć. Jest nim zabytkowa brama główna do byłych zakładów Ludwika Grohmana (syna Traugotta, który w 1842 r. stał się właścicielem posiadłości wodno-fabrycznej "Lamus", na której wybudował fabrykę tkanin. Po śmierci ojca, interes przejął jego syn Ludwik rozbudowując fabrykę) przy ul. Targowej 46.
To monumentalne dzieło architektoniczne, stylizowane na średniowieczną bramę obronną powstało w latach 1894-1896 według projektu Franciszka Chełmińskiego. Elementami charakterystycznymi są dwie potężne kolumny, które imitują szpule nici. Od tych kolumn wzięła się potoczna nazwa bramy - "Beczki Grohmana". W centralnej części znajdują się drewniane wrota, którymi niegdyś robotnicy wchodzili do fabryki i ponoć myśleli, że Grohman trzyma w nich swój majątek....
Obiekt jest po kapitalnej renowacji i wpisany do rejestru zabytków.