W malowniczej dolince niedaleko Gościęcina znajduje się wyjątkowe miejsce, zwane Bryksy. Miejsce szczególne z pięknym, drewnianym 350 letnim kościółkiem i zabudowaną współcześnie grotą – miejsce kultu św. Brykcjusza i Matki Boskiej Fatimskiej. Bryksy to ośrodek pielgrzymkowy nazwany od imienia czczonego w okolicy św. Brykcjusza, który na przełomie X i XI w. był biskupem we francuskim mieście Tours. Śląska legenda głosi, że w czasie swojego wygnania dotarł podobno w okolice obecnego Gościęcina.
Drewniany kościół odpustowy św. Brykcjusza wzniesiono w latach 1651 – 1661. Ufundowali go Marta i Marcin Wolffowie, właściciele wolnego sołectwa w Gościęcinie. Zbudowany jest na planie krzyża łacińskiego. Ramiona tworzą dwie boczne kaplice zamknięte trójbocznie. Ta skromna z zewnątrz drewniana świątynia ma bogate barokowe wyposażenie. W ołtarzach bocznych znajdują się rzeźby św. Piotra i Pawła, obraz św. Brykcjusza z 1896 r., rzeźby św. Jadwigi i Barbary oraz obraz Chrztu w Jordanie z 1896 r.
W pobliżu kościoła znajdują się dwie kaplice. Pierwsza z nich to ośmioboczna neoromańska, znajduje się nad studnią ze źródełkiem św. Brykcjusza, wzniesiona została w 1880 roku. Z tej kaplicy doprowadzona jest woda do studni znajdującej się nieopodal, skąd pielgrzymi mogą zaczerpnąć uzdrawiającej, źródlanej wody. Ze źródełkiem związana jest legenda, która mówi, że źródło powstało w czasie, gdy spragniony święty Brykcjusz odpoczywał w trakcie wyprawy misyjnej. Druga kaplica została wzniesiona ku pamięci poległych w pierwszej wojnie światowej.
Warto również zobaczyć znajdującą się obok kościoła pustelnię z 1870 r. (zamieniona obecnie na schronisko) oraz stacje drogi krzyżowej umiejscowione na przepięknych pagórkach. Bryksy to oaza kojącej ciszy i spokoju potęgowanego soczystą zielenią rozłożystych drzew, gdzie można odpocząć i zdystansować się od problemów.