W dzielnicy Koźle, które kiedyś tworzyło jedno z najstarszych miast na Śląsku, w pierwszej połowie XVIII w. przystąpiono do budowy twierdzy, która powstała na średniowiecznych fortyfikacjach. Austriacy wybudowali twierdzę kleszczową, która została utworzona na planie gwiaździstym. Po zdobyciu Śląska przez Prusy w 1741 r., Fryderyk II, postanowił przejąć i rozbudować wszystkie śląskie twierdze, także tę w Koźlu. Ponowne próby przejęcia Śląska przez Austriaków, spowodowały oblężenie. twierdzy, która dwukrotnie w 1758 i 1759 r. oparła się austriackiemu oblężeniu.
Początek XIX w., był nowym okresem rozbudowy twierdzy. Plany zostały pokrzyżowane przez oblężenie fortyfikacji przez wojska napoleońskie, które w 1807 r., przez ponad pół roku okrążyły tereny Koźla. Walki spowodowały znaczne zniszczenie miasta. Skuteczna obrona przez wojska pruskie, zakończyła się rozejmem.
Do dnia dzisiejszego zachowały się jej fragmenty. Widoczne są jej ziemne obwałowania wraz z fragmentami redut: Większyckiej, Rogowskiej, Orle, Kobylnickiej, Kłodnickiej i Krzyżowej. Cennym jej zachowanym elementem jest pozostałość po Forcie Fryderyka, który nazwano Basztą Montalamberta. Baszta do dzisiaj jest ruiną nieudostępnioną do zwiedzania dla turystów. Częściowo na dawnych wałach i fosach, w drugiej połowie XX w., utworzono park miejski ze szlakiem turystycznym.