Dom Pomocy Społecznej św. Józefa w Lyskach powstał w latach 1847/48 z inicjatywy sekretarza sądu patrymonialnego w książęcych domenach w Rudach, właściciela dóbr Lyski – Nowa Wieś Józefa Benedykta Połednika, który aby uczcić śmierć syna Edwarda, założył w 1846 r. fundację „Dom Ubogich pw. Św. Józefa”. W ramach fundacji zbudowano charakterystyczny neogotycki budynek, gdzie znalazł swoje miejsce Zakład Wychowawczy dla Dziewcząt, prowadzony przez sprowadzone z Wiednia siostry zakonne.
W latach 1871-1878, kiedy ograniczano wpływy kościoła katolickiego w państwie w ramach tzw. kulturkampfu, dom zamknięto, a siostry zakonne zmuszono do opuszczenia Lysek. Zakład ponownie otwarto w 1886 r. Opieką nad pensjonariuszami zajęły się cysterki z klasztoru obediencji zakonnej w Trzebnicy, a sam dom przyjmował dzieci z ubogich rodzin. Tutejsza Szkoła dla Dziewcząt oraz Dom Ubogich funkcjonowały do wybuchu II wojny światowej. Hitlerowcy po wkroczeniu do Lysek urządzili tu obóz jeniecki będący filią obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
Po wojnie obiekt administrowany przez lokalną parafię, w 1960 r. stał się Domem Opieki nad Psychicznie Chorymi. Obecnie mieści się w Lyskach Dom Pomocy Społecznej św. Józefa przeznaczony dla kobiet przewlekle psychicznie chorych.