W miejscowości Płonna znajdują się ruiny cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny. Świątynia wzniesiona została w 1790 roku. Dawniej w pobliżu cerkwi stała również plebania.
Podczas II wojny światowej, w roku 1944 budynek plebanii spłonął. W 1947 roku podczas trwania "Akcji Wisła" mieszkańców Płonnej wysiedlono. Opuszczona cerkiew została przebudowana na budynek gospodarczy PGR. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku obiekt popadał w ruinę.
Na początku XXI wieku ruiny zabezpieczono przed dalszą dewastacją. Teren wokół świątyni oczyszczono i wyremontowano dzwonnicę. Podczas prac zabezpieczających ruiny odnaleziono murowaną kryptę w której znajdowała się metalowa trumna. Prawdopodobnie w krypcie pochowano jednego z członków rodziny Truskolaskich, którzy byli fundatorami cerkwi i ówczesnymi właścicielami Płonnej. Obecnie na zewnętrznej frontowej ścianie świątyni widnieją kopie ikon dawnego ikonostasu. Na terenie cerkiewnym ustawiono tablice informacyjne oraz przedwojenne zdjęcia mieszkańców wsi.
Cerkiew murowana z kamienia, wzniesiona była na planie prostokąta. Pierwotnie posiadała drewnianą wieżę z dachem zwieńczonym sygnaturką. Nawa i prezbiterium pokryte były blaszanym dachem, również zwieńczone wieżyczką z sygnaturką. Obecnie zachowały się tylko ściany zewnętrzne świątyni, a wewnątrz resztki polichromii.
Ruiny cerkwi z końca XVIII wieku zostały wpisane do rejestru zabytków w 2017 roku.