Ponad wioską Barwałd Górny, przy drodze na górę Żar, w przysiółku zwanym Puszczą, mieści się drewniana kapliczka- pustelnia zwana Kaplicą św. Rozalii. Wzniesiona w I połowie XVIII wieku składa się z kaplicy św. Rozalii, kaplicy św. Marii Magdaleny i skromnego mieszkania pustelnika.
Budowla przedstawia wielką wartość historyczną, ponieważ oprócz związku z życiem pustelniczym (pustelnika brata Stanisława Saniewskiego, po II wojnie światowej; pustelnika o nazwisku Mianowski - w drugiej połowie XX w.; „pustelnicy” Zofii Owsianki do roku 1978 r.), była odwiedzana m.in. przez noblistę, poetę Czesława Miłosza. W młodzieńczych latach pielgrzymował do Kalwarii Zebrzydowskiej wspólnie z ojcem i tutaj się zatrzymywał Karol Wojtyła. Odwiedził to miejsce również w latach 60-tych, po objęciu sakry biskupiej biskupa krakowskiego.
Wewnątrz pustelni znajdują się niespotykane zabytkowe dzieła sztuki, wśród których na uwagę zasługują: barokowy ołtarz Matki Boskiej i św. Rozalii, dwa duże barokowe płótna z 1747 roku przedstawiające Boże Narodzenie i Pokłon Trzech Króli, obrazy związane z Misteriami Męki Pańskiej i dziewiętnastowieczne obrazy wotywne zawieszane przez pątników pielgrzymujących do Kalwarii. Po śmierci „pustelnicy” Zofii Owsianki kaplica opustoszała i pozostająca bez opieki niszczeje. Kilka lat temu z inicjatywy mieszkańców Barwałdu Górnego rozpoczęto starania o przywrócenie jej świetności. Podstawowe prace zabezpieczające uchroniły zabytek przed zniszczeniem i zapomnieniem.