Parafia Ujanowice powstała w pierwszej połowie XIV wieku, ale jej początki sięgają drugiej połowy XIII wieku. W roku 1268, księżna Kinga (późniejsza święta) funduje sołtystwo i wieś Ujanowice, a w 1296 roku nadaje grunta beneficjalne dla probostwa.
Głównym zabytkiem Ujanowic jest kościół parafialny pochodzący z 1526 roku. Wcześniej prawdopodobnie na tym samym miejscu istniał kościółek drewniany, o którym wspomina Jan Długosz w dziele "Liber Beneficiciorum" z połowy XV wieku.
Kościół jest pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Tytuł ten został nadany podczas zakładania parafii, najprawdopodobniej w związku ze zwycięstwem Leszka Czarnego nad Jaćwingami w 1282 roku pod Lublinem, które przypisywano pomocy tegoż Księcia Aniołów.
Niewiele wiemy o przeszłości pierwotnego kościółka. Obecny kościół - ukończony w 1526 roku - posiada cechy budowli gotyckiej. Sklepienia w prezbiterium i wieża zostały przerobione z początkiem XVII wieku. Dwie kaplice, od strony północnej i południowej, dobudowano około 1890 roku.
Niepowtarzalną atmosferę świątyni tworzy jej wystrój i wyposażenie. Warto zobaczyć: polichromię z 1905 roku - naśladownictwo szkoły matejkowskiej, trzy ołtarze rokokowe, ambonę rokokową, chrzcielnicę kamienną gotycko-renesansową z XVI wieku, dwie ludowe kropielnice kamienne z XVIII / XIX wieku, fotel barokowy z XVII wieku, tablicę erekcyjną z łacińskim napisem gotyckim i datą 1509, zamek żelazny z 1526 roku, ornaty haftowane z XVIII wieku, dzwon z 1514 roku oraz sygnaturkę z XVIII wieku.