W tym niewielkim, niespełna 9-tysięcznym mieście znajduje się jeden z największych kościołów w Polsce. Zbudowany w XIV w. przez cystersów, od 1824 r. był katedralnym kościołem dawnej diecezji chełmińskiej, obecnie pelplińskiej. To olbrzymia ceglana budowla o długości 84 m, jedenastoprzęsłowa, trójnawowa, z imponującym transeptem.
We wnętrzu katedry zachwycają wspaniałe sieciowe i gwiaździste sklepienia. Do arcydzieł sztuki XVII w. należy ołtarz główny. Dzięki wielopiętrowej, monumentalnej konstrukcji jest zaliczany do największych na świecie. Zdobi go olbrzymich rozmiarów obraz Koronacja Najświętszej Marii Panny, namalowany w latach 1623-1624 przez gdańskiego artystę Hermana Hana. Wnętrze świątyni, którą warto zobaczyć, kryje wiele cennych elementów wyposażenia znajdujących się w 28 ołtarzach bocznych. Warto też zwrócić uwagę na bogato dekorowane stalle z połowy XV w. oraz prospekt organowy.
Chcąc zwiedzić katedrę, budynki Seminarium Duchownego, ogrody seminaryjne i biskupie, należy się zgłosić na portierni Seminarium Duchownego lub niedawno powstałego Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej - tel. 058 536 19 49. Klerycy oprowadzają turystów po katedrze przez cały rok. Świątynia zamknięta jest dla turystów jedynie podczas nabożeństw oraz po zapadnięciu zmierzchu.