Największą atrakcją turystyczną gminy Boguchwała jest zespół pałacowo-parkowy. Pałac od południa i wschodu otacza park, od północy niemal przylega do niego kościół, a zabudowania gospodarcze są usytuowane od zachodu.
Pałac został wybudowany przez księcia Teodora Konstantego Lubomirskiego w 1728 r. z wykorzystaniem murów wcześniejszego dworu obronnego. Była to niegdyś wspaniała barokowa rezydencja, porównywana często z założeniami wilanowskimi. Dzisiaj pałac stanowi fragment większej całości i składa się z piętrowego pawilonu i parterowego łącznika. Obecnie w pałacu mieści się Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Drugim nie mniej interesującym zabytkiem Boguchwały jest stary kościół parafialny św. Stanisława Biskupa, niemal przylegający do pałacu. Świątynia w stylu późnobarokowym została wzniesiona z inicjatywy księcia Teodora Konstantego Lubomirskiego w 1729 r. Nad wejściem do kościoła widoczny jest herb Lubomirskich "Śreniawa". Wewnątrz kościoła znajduje się ołtarz główny z białego marmuru, oraz obraz "Jezus Ukrzyżowany" z 1 poł. XVIII w.
Kościół otoczony jest ogrodzeniem z bramą i dwiema furtkami z poł. XIX w. Przy bramie wjazdowej zachował się herb rodziny Straszewskich - "Rozdarta Strzała". Niedaleko od kościoła znajduje się budynek plebani z 1729 r. - przebudowany w końcu XIX w. w stylu klasycystycznym i wyremontowany w 1916 i 1998 r.
W otoczeniu pałacu znajdują się inne zabytkowe obiekty z nim związane. Są to m.in. spichlerz murowany z ok. 1850 r. (obecnie Gminna Biblioteka Publiczna), ogrodzenie z murowano-żeliwną bramą wjazdową z poł. XIX w., zrekonstruowaną w 1912 r., oraz kamienna figura św. Jana Nepomucena pochodząca z końca XVIII w.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła podkarpackie