Wieś Sikory od XIV w. była znana z wyrobów ceramicznych. Znajdują się tu bogate złoża dobrej jakości glin. Miejscowi garncarze mieli więc wspaniały surowiec do formowania i wypalania garnków, mis, talerzy, dzbanów. Stąd pochodziła cegła, z której wzniesiono mury zamku Drahim. Wyrabiano też cegły szamotowe, służące do wypełnienia wnętrz kaflowych pieców i kuchni.
Po II wojnie światowej garncarska tradycja wsi została porzucona, jednak przed kilku laty postanowiono powrócić do starego rzemiosła. W 2003 r. z inicjatywy mieszkańców wsi powstała "Osada Ceramiczna", mająca na celu przyciągnięcie turystów do Sikor. Wybudowano piec ceramiczny oraz izbę wystawowo-warsztatową. Mieszkańcy od nowa uczyli się starych technik garncarskich, by móc oferować turystom swoje wyroby, a także prowadzić warsztaty ceramiczne dla gości odwiedzających wieś. Tworzenie z gliny garnuszków, dzbanków czy rozmaitych figurek sprawia ogromną frajdę nie tylko dzieciom. Wędrując po piękej Ziemi Czaplineckiej warto się choć na chwilę zatrzymać w tym sympatycznym miejscu.
Zajęcia dla turystów odbywają się w lipcu i sierpniu, od wtorku do soboty, w godz. 16.00-20.00. Prowadzi je osoba, którą można zastać w znajdującej się po sąsiedzku świetlicy wiejskiej.