W niewielkiej osadzie Barłogi znajduje się węzeł wodny kończący Wielki Kanał Brdy. Tu niegdyś następował zasadniczy rozrząd wody. Ze zbiornika retencyjnego Basenu Barłogi doprowadzalnikami Czubryń, Rzepiczna, Węgornik i Mały Kanał Brdy woda była dostarczana do sieci rowów irygacyjnych. Pracowników łąkowych, których zadaniem oprócz obsługi urządzeń nawadniających było również odmulanie rowów irygacyjnych, remontowanie jazów oraz osuszanie łąk w czasie sianokosów, nazywano rezlerami. Dziś pod nazwą Rezler działa stowarzyszenie, którego celem jest promocja, ochrona oraz częściowa rekonstrukcja urządzeń Wielkiego Kanału Brdy.
W pierwszy weekend lipca w Barłogach, na terenie gospodarstwa Piotra Bieska, którego dziadek był rezlerem, od kilku lat organizowany jest festyn "Licytacja łąk i sianokosy na borowiackich łakach". Jest to nawiązanie do dawnych tradycji tych okolic. W czasie sianokosów łąki dzielono na działki. W celu oszacowania ich wartości na każdej koszono trawę na obszarze 2x2 m, a następnie pokos ważono. Znając wartość działek przystępowano do licytacji. Zjeżdżali się na nią rolnicy z całymi rodzinami, gdyż była to okazja nie tylko do ubicia interesu, ale także dobrej zabawy. Tak też jest w Barłogach i dzisiaj, choć same licytacje dotyczą obrazów, a nie łąk.
W czasie festynu można wziąć udział w wyścigach na tratwach czy koszeniu łanu kosami. W miniskansenie zbudowanym przez pana Piotra można wówczas zobaczyć działanie stokowo-zalewowego systemu nawadniania łąk. Bardzo interesującymi urządzeniami tego systemu były węgornie pozwalające z kierowanych na łąki wód odłowić ryby, zwłaszcza węgorze. Pan Piotr wraz z małżonką prowadzi gospodarstwo agroturystyczne, w którym można nie tylko przenocować, ale także wypożyczyć łódki lub kajaki, rozbić namiot i zaopatrzyć się w artykuły spożywcze.
Krystyna i Piotr Biesek, Barłogi 4a,
tel. 052 334 15 58, 0 692 268 465