W niewielkiej borowiackiej osadzie Fojutowo, na skraju Borów Tucholskich znajduje się niecodzienny zabytek architektury hydrotechnicznej. Obiektem tym jest akwedukt wzorowany na rzymskich budowlach, który krzyżuje dwa cieki wodne płynące nad sobą o różnicy poziomów 9 m. Dołem akweduktu płynie Czerska Struga, a górą Wielki Kanał Brdy.
Budowlę wniesiono w 1848 r. z kamienia i żółtej cegły i miała ona umożliwić swobodny przepływ wód oraz nawadnianie Łąk Czerskich, które były terenem strategicznym dla pruskiej armii, ponieważ dostarczały siana - pożywienia dla koni będących w służbie. W latach 70. XX w. przeprowadzono jej remont, wykładając beczkowe sklepienie płytami żelbetowymi. Dopiero remont w 2002 r., polegający na wyłożeniu sklepienia ceramicznymi płytkami, przywrócił akweduktowi jego pierwotny wygląd, efekt warto zobaczyć.
Wzdłuż Czerskiej Strugi biegnie kładka spacerowa. To niezwykle ciekawe miejsce jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można przejść pod wodą (Kanałem Brdy) bez zamoczenia
Dwa podobne, lecz nieco mniejsze akwedukty znajdują się koło Legbąda, w miejscowości Barłogi, gdzie Wielki Kanał Brdy rozdziela się na mniejsze cieki, przechodząc w Mały Kanał Brdy.