W niewielkim Trzebiatowie żyją wierni czterech wyznań. Główną świątynią najliczniejszej społeczności katolickiej jest XIV-wieczna fara pw. Macierzyństwa NMP. Wysoko ponad trójnawową halą wznosi się wieża kościoła. W jej wnętrzu znajduje się jeden z najstarszych polskich dzwonów, odlany w 1399 r. Większym od niego jest dzwon "Maria" z 1515 r. Ma prawie 1,9 m wysokości. Waży 3,75 t. Niestety nie można posłuchać jego bicia; z powodu uszkodzeń został unieruchomiony. Wieża kościoła mariackiego jest świetnym punktem widokowym.
Przy ul. 2. Pułku Ułanów znajduje się kolejny zabytek - średniowieczna kaplica szpitalna Św. Ducha. W jej murach doszło do ważnego wydarzenia historycznego. Wysoka pozycja Trzebiatowa wśród miast regionu znajdowała wyraz w często organizowanych w mieście zjazdach reprezentantów stanów pomorskich. Zwołany przez władców Pomorza w 1534 r. sejm pomorski - Landtag - obradował w kaplicy Św. Ducha i 13 grudnia owego roku podjął uchwałę nakazującą przyjęcie w całym państwie wiary luterańskiej. Dzisiaj kaplica robi wrażenie nieco opuszczonej. Formalnie służy wyznawcom prawosławia.
Kolejną atrakcją Trzebiatowa jest XIV-wieczna kaplica św. Gertrudy. Dawniej była świątynią szpitalną. Stoi na cmentarzu przy ul. 2. Pułku Ułanów. Od 1945 r. jest wykorzystywana przez wiernych obrządku greckokatolickiego. W mieście mieszkają także protestanci, członkowie parafii ewangelicko-augsburskiej. W ich użytkowaniu znajduje się neogotycki kościół św. Jana na rogu ul. 2. Pułku Ułanów i Żółwiej.
Wierni czterech wyznań z Trzebiatowa organizują zimą, na początku roku, Spotkanie Czterech Świec, sprzyjający bliższemu poznaniu wieczór ze wspólnym kolędowaniem.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła zachodniopomorskie