Bliza to po kaszubsku latarnia morska. Bliza rozewska (54st49min54’sekN/18st20min20’sekE) to najbardziej znana z latarń polskiego wybrzeża. Zaczęła pracę w 1822 r. W latach 1875-1910 na Przylądku Rozewie działały dwie latarnie. Stary opuszczony obiekt stoi do dzisiaj kilkaset metrów na zachód od pracującej nieprzerwanie staruszki. Dwukrotnie wieża blizy musiała być podwyższana. Aby sygnał świetlny wysyłany na odległość 48 km mógł być bez przeszkód identyfikowany na morzu, trzeba było umieszczać laternę wyżej niż korony sąsiadujących z nią dorodnych buków z rozewskiego klifu.
Od wielu lat latarnia morska na Rozewiu jest otwarta dla publiczności. We wnętrzu warto zobaczyć stałą wystawę Muzeum Latarnictwa Morskiego. Niestety w porze ciepłej bukowe listowie skutecznie zasłania widok na morze z dostępnej dla turystów najniższej z trzech galerii. Latarnia jest czynna od początku maja do końca września w godz. 10.00-14.00 i 15.00-18.00. Po sezonie zwiedzanie jest możliwe wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu, tel. 58 674 95 42.
Po zwiedzeniu latarni warto zejść schodkami, pokonując stromiznę 50-metrowego klifu. Atrakcyjny spacer przez buczynę rezerwatu "Przylądek Rozewski" kończy się na plaży - w tym miejscu jeszcze w końcu XIX w. brzeg umocniono betonową opaską. Według podręczników i wielu innych oficjalnych źródeł gdzieś tutaj powinien znajdować się skrajnie północny fragment terytorium naszego kraju. Precyzyjne pomiary geodezyjne wykazały, że to nieprawda. Najbardziej na północ wysunięty punkt Polski znajduje się ponad 2 km na zachód od Rozewia, na plażach Jastrzębiej Góry (patrz: tekst pt. Nowa Warszawa).
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła pomorskie