Dzień po symbolicznych zaślubinach Polski z morzem, 11 lutego 1920 r. gen. Józef Haller wraz z towarzyszami kutrem "Gwiazda Morza" wypłynął w pierwszy pod polską banderą rejs. Towarzyszący mu ppłk. Henryk Bagiński, zachwycony pięknem krajobrazów widzianych z pokładu kutra, zakupił 20 ha ziemi w pobliżu osady Wielka Wieś. W księgach notarialnych zakupioną ziemię na cześć dowódcy zapisał pod nazwą Hallerowo. Od Bagińskiego część ziemi zakupili później inni oficerowie, także sam gen. Haller. Na swojej działce postawił drewniany dom letniskowy - "Hallerówkę". Hallerowo szybko stało się ulubioną osadą letniskową Hallerczyków i ich bliskich. W 1926 r. powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Hallerowa, które za cel postawiło sobie ekonomiczny, kulturalny i estetyczny rozwój osiedla. Zbudowano stację kolejową, utwardzono nawierzchnię dróg, wybudowano wille i pensjonaty, kaplicę św. Wojciecha, założono park. Oficerska osada stała się ekskluzywnym kurortem chętnie odwiedzanym przez wysokich rangą wojskowych, warszawską arystokrację, artystów i literatów.
Po II wojnie światowej nazwisko generała Józefa Hallera zostało urzędowo zapomniane. Hallerówkę i domy dawnych Hallerczyków przeznaczono na mieszkania kwaterunkowe...
W 1963 r. Wielka Wieś i Hallerowo zostały ze sobą administracyjnie połączone, a nowy organizm oprócz praw miejskich otrzymał nazwę: Władysławowo. Od 1990 r. w urokliwym domku generała mieści się niewielkie muzeum - Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Jego Żołnierzy, które gromadzi pamiątki po generale i Hallerczykach. W pobliskim budynku - dawnym domu generalskiego adiutanta Jana Dworzańskiego - ma siedzibę Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, które warto zobaczyć.