Naturalny krajobraz Mierzei Łebskiej i jej okolic należy do najpiękniejszych w Europie. Warto się więc w to ciekawe miejsce wybrać na weekend. Słowiński Park Narodowy jest światowym rezerwatem przyrody, wpisanym na listę UNESCO. Powstał 1 stycznia 1969 r. dla zachowania w niezmienionym kształcie jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów bażynowych i unikatowych w Europie wydm ruchomych.
Największą atrakcją turystyczną parku są właśnie wędrujące wydmy, ich wysokość przekracza 40 m. Ruchome piaski bezlitośnie zasypują lasy i łąki. Częstym widokiem są kikuty przysypanych drzew, niekiedy przesuwająca się wydma odsłania fragmenty budowli niemieckiego poligonu lub drewniane szczątki chałup zasypanych niegdyś wsi. Najwyższa z ruchomych wydm - Góra Łącka - kryje ponoć osadę Łączki, która przez wędrujące piaski została zasypana w XVIII w. Wydmy parku na planie filmu Faraon Jerzego Kawalerowicza wystąpiły w roli afrykańskiej pustyni.
Słowiński Park Narodowy to ogromne skupisko rzadkich gatunków roślin. Rodowód niektórych z nich sięga okresu zlodowaceń - wśród torfowisk i borów bagiennych występuje np. polodowcowy relikt - malina moroszka. Spotkać można rosiczkę, honkenię piaskową, storczyki plamiste. Przymorskie jeziora są siedliskiem około 255 gatunków ptaków. Na mokradłach żyją kuliki, bekasy, żurawie i perkozy, a w lasach bieliki, rybołowy i wiele gatunków sów.
Słowiński Park Narodowy jest dostępny dla turystów, ale wolno się poruszać wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Tereny 12 wydzielonych w parku obszarów ochrony ścisłej dostępne są jedynie dla naukowców prowadzących badania.