Na terenie gminy Fredropol odnaleziono wczesnośredniowieczny system umocnień grodowych wykorzystujący naturalny próg morfologiczny brzegu Karpat. Umocnienia wzniesione przez pierwszych Piastów stanowiły fragment południkowo przebiegającej linii grodów od Przemyśla do Dobromila. Pomocnicze grodziska znajdowały się na górze Grabnik, w Aksmanicach, Nowosiółkach Dydyńskich oraz w Nowych Sadach, wraz z kopcem w Sólcy.
Obszar zajęty wałami zewnętrznymi największego z grodzisk w gminie Fredropol, w Aksmanicach, wynosił 2,8 ha. Powstanie grodu datuje się na X-XI w. Dwa pierścienie obwałowań okalały wzgórze o kulminacji 435 m, a pojedynczy wał prawdopodobnie przedzielał grzędę na północnym zachodzie. Równie potężne jak gród aksmanicki było grodzisko w Nowosiółkach Dydyńskich - obecnie znajduje się tu jedna z kapliczek kalwaryjskich. Mniejszymi ośrodkami były grodziska na Górze Grabnik i w Nowych Sadach. Warto zobaczyć widoczne tam do dziś założenia obronne (wały i fosa).
Ciekawym miejscem jest kopiec ziemny w Sólcy. Prawdopodobnie pełnił funkcję sygnalizacyjną w systemie obronnym Bramy Przemyskiej i posiadał swego "brata bliźniaka" po drugiej stronie dzisiejszej granicy państwa. Wymienione fortyfikacje miały bronić Bramy Przemyskiej przed napaścią ze wschodu. Istnieją również teorie, że zadaniem tych grodów była ochrona żyznego pasa ziemi lessowej na przedpolu Karpat, a przede wszystkim warzelni soli czerpiących surowiec z licznych źródeł słonych ciągnących się pasem wzdłuż brzegu Karpat, m.in. przez Sólcę, Nowe Sady, Dobromil.