Na I piętrze, w Bramie Floriańskiej znajduje się urocza kaplica rodowa Czartowyskich. Początkowo mieściły sie tu izby straży miejskiej, w trakcie remontu postanowiono urządzić tu kaplicę. Powstała ona w latach 80 XIX w, z inicjatywy Władysława Czartoryskiego. Projektantem był Wandalin Beringer, ołtarz wykonał Edward Stehlik. Portal z piaskowca zaprojektował Maurycy Gabriel Ouradou, wykonano go w zakładzie kamieniarskim Faiwla Hochstina.Autorem polichromii był Franciszek Górski.Na sklepieniu znajduje sie Pogoń- herb Czartoryskich. Okno wypełnia witraż przedstawiający Matkę Boską Wniebowzięta.W 1889 r kaplicę konsekrował bp Albin Dunajewski.Przez jakiś czas odprawiano tu nabożeństwa. Potem kaplica stała się częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W obecnym wyglądzie po remoncie w 1990 r.
Obecnie Bramę Floriańską, wraz z przyległymi murami, basztą Pasamoników i Szewców- jedynym ocalałym fragmentem murów obronnych, wraz z Barbakanem możemy zwiedzać od kwietnia do października, od godziny 10.30 do 18.00. Stanowi ona oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Cena biletów- normalny 8 zł, ulgowy 6 zł, szkolny 5 zł( w grupie). Na jeden bilet zwiedzamy Mury Obronne i Barbakan.
wld53
piątek, 01 maja 2015, 14:10
Bramę Floriańską z Barbakanem łączył murowany korytarz zwany Gęsią Szyją to w nim znajdował się ołtarz M.B.Piaskowej. W łuk bramy został przeniesiony w XIX w. w związku z wyburzeniem tego fragmentu murów. Bramę Floriańską oskrzydlały dwa neogotyckie przejścia, do naszych czasów zachowało się jedno (twórcą ich był T.Majewski ). W czasach minionych za obronę bramy odpowiedzialny był cech kuśnierzy. Brama z jej basztą obronną jest wysokości 34 metrów.