Sandomierskie lochy do dziś otocza aura tajemnicy. Drążone przez wieki pod miastem korytarze i komory, według ustnych przekazów, ciągną się do podmiejskich wiosek Kobierniki i Krakówka, a nawet dalej - pod dnem Wisły, aż do zamku w Baranowie Sandomierskim.
Przy wejściu do atrakcyjnych sandomierskich podziemi znajduje się fresk przedstawiający Halinę Krempiankę, córkę zamordowanego przez Tatarów sandomierskiego kasztelana Jana z Krempy. Jak głosi legenda, dziewczyna, chcąc pomścić śmierć ojca, udała się do tatarskiego wodza, opowiadając mu o krzywdach, jakich ponoć doznała ze strony mieszkańców Sandomierza. Zaproponowała, że podziemiami wprowadzi Tatarów do miasta. Kiedy ci - skuszeni obietnicą łatwego łupu - weszli za nią do podziemi, obrońcy miasta zasypali wejście. Dzielna Halina zginęła, ale miasto zostało ocalone. Podziemia, które w burzliwej historii Sandomierza były schronieniem dla jego mieszkańców, stały się też przyczyną wielu katastrof budowlanych.
W 1963 roku nasiliły się awarie i zapadliska. Wówczas zespół pracowników naukowych z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracował specjalny program - Wytyczne Ratowania Dzielnicy Staromiejskiej w Sandomierzu. Rok później rozpoczęto prace górnicze w podziemiach. Podziemna Trasa Turystyczna została utworzona własnie w czasie górniczych prac zabezpieczających Stare Miasto. W ich rezultacie okazało się, jaki faktycznie obszar zajmuje labirynt piwnic, korytarzy i wyrobisk, tworzących długie, kilkukondygnacyjne, podziemne miasto. Choć część wyrobisk została zlikwidowana ze względów konstrukcyjnych, pod ziemią pozostawiono niemal 470 metrów trasy. W 1977 roku podziemia zostały udostępnione do zwiedzania. W grudniu 2007 roku Podziemna Trasa Turystyczna została wydłużona o dodatkowe, wyremontowane pomieszczenia, znajdujące się pod kamienicą Oleśnickich. Ciekawostką jest, że najgłębiej położona komora znajduje się 12 m pod ziemią. Trasa jest czynna w sezonie, w godz. 10.00-18.00 a poza nim w godz. 10.00-17.00
Podziemna Trasa Turystyczna
Rynek 12, (Wejście z bocznej strony kamienicy Oleśnickich)
tel. 015 832 30 88
www.pttk-sandomierz.pl
Czas zwiedzania - 45 min.