Placówka poświęcona jest najwybitniejszemu nieszawianinowi - prof. Stanisławowi Noakowskiemu (1867-1928). Noakowski był teoretykiem architektury, malarzem, nauczycielem, pisarzem. Przez krótki okres profesor mieszkał w domu, w którym obecnie znajduje się muzeum. Placówkę otwarto 3 maja 1983 r.
W muzeum warto zobaczyć zarówno wystawy stałe jak i organizowane regularnie ekspozycje czasowe. Dwa pomieszczenia na parterze prezentują ekspozycję poświęconą Stanisławowi Noakowskiemu – pierwsza (dawny gabinet rejenta) ma charakter biograficzny, w drugiej pokazane są rysunki i akwarele profesora. Z kolei dwa pomieszczenia na piętrze - jego nauczycielowi, Ludwikowi Aleksandrowi Bouchardowi (1828-1912). W autentycznym pokoju Boucharda niezwykle prezentuje się zaprojektowany przez niego komplet mebli (wykonany tylko w jednym egzemplarzu). Oparcia krzeseł malarz osobiście ozdobił własnoręcznie wykonanymi miniaturami przedstawiającymi polskie krajobrazy.
W lapidarium na dziedzińcu ustawione są oryginalne detale architektoniczne pochodzące z Zamku Królewskiego w Warszawie (depozyt).
Warto wiedzieć: Budynek muzeum w 1974 r. służył za tło filmu Tadeusza Chmielewskiego „Wiosna panie sierżancie”. Pokój rejenta (był nim ojciec Stanisława Noakowskiego) odgrywał w filmie rolę posterunku milicji oraz poczty.