Etnicznymi mieszkańcami Krościenka są górale pienińscy. Strój góralski składa się z płóciennej koszuli, białych sukiennych spodni zdobionych motywem w formie serca (tzw. sercówką), kamizelki z sukna z haftem roślinnym, szerokiego skórzanego pasa, kierpców oraz kapelusza o małej główce i niewielkim rondzie. Kobiety noszą koszule z falbanami przy szyi i mankietach, zdobione białym haftem lub koronką, spódnice z płótna w drobne wzory, zapaski (obszerne fartuchy) oraz haftowane sukienne gorsety z haftem.
Krościeńczanie są bardzo przywiązani do swoich tradycji. W strojach góralskich występują w czasie różnych świąt kościelnych czy innych uroczystości. Zarówno ubiór, gwarę, jak i folklor pieniński kultywują i upowszechniają zespoły regionalne.
Z Krościenka pochodzi Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Pieniny" założony w 1953 r. W ciągu długich lat swojej działalności zespół występował w wielu krajach europejskich. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, ogólnopolskim Konkursie Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie, Festiwalu Górali Polskich w Żywcu i podczas Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Ukoronowaniem działalności "Pienin" był występ przed papieżem Janem Pawłem II. Grupa prezentuje na scenie typowe dla regionu pieśni i tańce, jak: obyrtany, polka, śtajerek, ogrodnik, zbójnicki, a także pieśni rekruckie i polanowe oraz tańce: kotecka i zydówka.